Poslední vymítání ďábla: Exorcismus jako šlendrián!

Reverend Cotton Marcus je cirkusák. Exorcista, který při vymítání ďábla používá provázky, zabudované reproduktory a krucifix s dýmovnicí.Sehraje před posedlým a jeho blízkými divadlo a potom se odporoučí s tučnou odměnou. A prochází mu to. Až do té doby, než vezme kšeft kdesi v zapadákově v Louisianě.

Film, který vydělal celkem slušné peníze klame tělem. Atraktivní mediální masáž přilákala do kin během prvního týdne tolik diváků, že zaplatili náklady a ještě něco přisypali do kasy navíc. Pravdou je, že námět je celkem dobrý. Tentokrát tu totiž nefiguruje heroický kněz, který má za sebou stovky vymítání, případně zaučuje mladšího nováčka, a který stojí před nejhorším démonem jakého mytologie nabízí. Cotton Marcus je něco čemu se říká šlendrián. Místo toho, aby přišel k posedlému a nějakým blábolením vyháněl belzebuba z těla, připraví si předem patřičné propriety a spustí show. V pokoji to lítá, doutná, ozývají se démoni. Vše v režii vymítače Marcuse. A protože má divadlo i publikum rád, tak přistoupí na nabídku natáčení jeho vymítání. A to je právě kámen úrazu.

Film je totiž natáčen podle stylu Blair Witch, nebo Cloverfield. Sledujeme tak vlastně snímek natáčený výhradně ruční kamerou. Pakárna. Zatímco u výše zmiňovaných to pro dokreslení atmosféry funguje skvěle, u Posledního vymítání je to vyloženě rušivý element. Škoda. Kromě námětu je totiž vynikající i herečka v roli posedlé Ashly Bell. Ne snad pro svůj herecký výkon, ani zdaleka nedosahuje kvalit například Jennifer Carpenter v The Exorcism of Emily Rose, ale volba to přesto byla výborná. Ashly totiž trpí takzvanou hypermobilitou. To je porucha při které jsou vazy a klouby volnější než je běžné. Tím pádem scény, kdy se kroutí pod vlivem vymítání jsou zcela reálné a bez triků. A mimochodem je to asi to nejzajímavější co ve filmu uvidíte. Zase velká škoda, že jen roztřesenou, rádoby realistickou kamerou.

Ve světle předchozích řádků je zřejmě jasné, že nejsem filmem extra nadšený. Problém vidím ve zpracování. Dokumentární fikce je už trochu přežitek a vadila mi vlastně vždycky. Scénář by byl fajn, ovšem závěr filmu je taková fraška, že ani tady nepůjdou body nahoru. Jediným plus tak vidím zajímavý námět a slušnou herečku v hlavní roli. Jinak samé mínusy.

The Last Exorcism (2010)

Režie: Daniel Stamm

 

Scénář: Huck Botko, Andrew Gurland

 

Hrají: Patrick Fabian, Ashley Bell, Iris Bahr

Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Ohákněte se na nejbližší brutální koncert. Letos letí trička Metallica a tričko Kiss, kromě toho také Iron Maiden, nebo Depeche Mode.